Znak towarowy jako skuteczna ochrona Twojej marki

Rejestrując znak towarowy zyskujesz pełną kontrolę nad swoją marką. To najskuteczniejsze zabezpieczenie przed nieuczciwymi działaniami konkurencji, takimi jak podszywanie się pod markę czy próby jej przejęcia. Przepisy związane z przestrzeganiem ochrony znaków towarowych dotyczą m.in. czynności prowadzonych w Internecie. Dlatego z ich pomocą efektywnie zabezpieczysz swoją domenę i rozprawisz się z firmami korzystającymi z Twoich oznaczeń w kampaniach SEO czy Google ADS.

Nasza kancelaria przeprowadzi Cię przez cały proces rejestracji znaku towarowego krok po kroku. Zweryfikujemy status Twojej marki i przeanalizujemy, czy może zostać objęta ochroną. Naszą specjalnością jest eliminacja oraz ograniczanie bezprawnego wykorzystywania oznaczeń Klientów w kampaniach Google i mediach społecznościowych. Sprawujemy również bieżącą kontrolę nad stosowaniem ich zastrzeżonych znaków przez inne, nieuprawnione podmioty.

Powody, dla których warto zarejestrować znak towarowy

Główną korzyścią płynącą z rejestracji marki jest uzyskanie wyłączności na jej używanie. Ma to niebagatelny wpływ na renomę firmy, która od tego momentu może udzielać odpłatnej licencji na korzystanie ze swoich oznaczeń (słownych, graficznych). Zastrzegając znak towarowy, zyskujesz:

 • Formalne prawo do marki – stajesz się jej pełnoprawnym właścicielem i możesz posługiwać się renomowanym oznaczeniem R-ki. Obecność tego symbolu jest korzystna marketingowo – zwiększa zaufanie klientów i kontrahentów, podkreślając profesjonalny wizerunek Twojej firmy.
 • Urzędową ochronę prawną – trwającą aż 10 lat lub więcej, na wybranym terytorium (Polska, UE, Świat), obejmującą określone towary/usługi. Jeżeli ktoś naruszy Twoją markę, będziesz mieć ogromną przewagę w sporach sądowych.
 • Opcję zastrzeżenia nie tylko oznaczeń, ale również sloganów reklamowych, które nie są chronione z tytułu prawa autorskiego.
 • Możliwość zarabiania na licencjonowaniu znaku i otrzymywaniu odszkodowań w związku z jego naruszeniem.
 • Prawo do wcześniejszego objęcia ochroną towarów bądź usług, których jeszcze nie wprowadziłeś do swojej oferty, ale zamierzasz (masz na to 5 lat).
 • Ochronę domen internetowych oraz możliwość blokowania reklam konkurencji na AdWords i fanpage’y na Facebooku, na których ktoś umieści Twoje oznaczenia.
 • Możliwość bezpiecznego tworzenia sieci franczyzowej.
 • Przeniesienie praw do marki na rodzinę po Twojej śmierci. W innym przypadku konieczne jest otwarcie nowej działalności, gdyż uprawnienia te przepadają wraz ze śmiercią właściciela

Koszt rejestracji znaku towarowego

Koszt rejestracji będzie zależny od terytorium, na którym zamierzasz zastrzec swoje oznaczenie. Możesz zdecydować się wyłącznie na teren Polski, albo rozszerzyć ten zakres o Unię Europejską. Do wyboru jest również rejestracja marki w ok. 100 innych wybranych krajach świata. Na całościową opłatę składa się zarówno sama usługa rozpatrzenia zgłoszenia, jak i rejestracja oraz ochrona znaku. Oto, jak prezentują się koszty w zależności od zakresu terytorialnego:

Polska

Czas oczekiwania: ok. 6 miesięcy.
Gdzie następuje rejestracja: w Urzędzie Patentowym RP zlokalizowanym w Warszawie.

 • 450 zł – złożenie wniosku w jednej klasie osobiście, lub 400 zł – złożenie wniosku w jednej klasie przez Internet,
 • 120 zł – każda kolejna klasa,
 • 400 zł – ochrona każdej klasy przez 10 lat,
 • 90 zł – publikacja informacji o prawie do zastrzeżenia marki.
Unia Europejska

Czas oczekiwania: 4-5 miesięcy.
Gdzie następuje rejestracja: w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zlokalizowanym w Hiszpanii.

Każda cena odnosi się tutaj zarówno do zgłoszenia, jak i ochrony przez okres 10 lat.

 • 1000 EUR – zgłoszenie wniosku o ochronę znaku w pierwszej klasie osobiście, lub 850 EUR – zgłoszenie wniosku o ochronę znaku w pierwszej klasie przez Internet,
 • 50 EUR – za drugą klasę,
 • 150 EUR – za każdą kolejną klasę.
Wybrane kraje świata

Czas oczekiwania: zależnie od wybranych państw. Warto wiedzieć, że niektórych krajach obowiązują również dodatkowe opłaty za zastrzeżenie znaku towarowego.
Gdzie następuje rejestracja: w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) zlokalizowanej w Szwajcarii.

 • 653 CHF – zgłoszenie i zabezpieczenie znaku bez kolorów (maksymalnie do trzech klas towarowych),
 • 903 CHF – zgłoszenie i zabezpieczenie kolorowego znaku (maksymalnie do trzech klas towarowych),
 • 100 CHF – każda klasa powyżej trzeciej oraz każde kolejne państwo.

Różnice między znakiem towarowym słownym, a słowno-graficznym

Ochrona znaku słownego i słowno-graficznego to dwie inne formy zabezpieczenia marki. Wybór odpowiedniego rozwiązania będzie uzależniony od indywidualnych potrzeb Twojej firmy, oraz branży, w której funkcjonujesz. Sprawdź, jakie wady i zalety niesie ze sobą każda z tych opcji:

Znak towarowy słowny – jego celem jest ochrona fonetyki, czyli brzmienia słów, które tworzą np. nazwę firmy lub slogan. Przy znaku towarowym słownym nie bierze się pod uwagę logo. Znaczenie mają tutaj tylko konkretne słowa z pomięciem szaty graficznej.

Skorzystaj z tego rozwiązania, jeżeli chcesz:
 • używać symbolu R-ki, który podkreśli renomę Twojej firmy,
 • chronić swoją domenę internetową,
 • natychmiast blokować reklamy AdWords i inne formy promocji internetowej, w których bezprawnie znajdzie się Twoje oznaczenie słowne,
 • móc wymagać od innego podmiotu zmiany nazwy, również wtedy, jeżeli jej fonetyka jest tylko podobna do Twojej i różni się pod względem graficznym (np. inne logo, kolorystyka).

Warto pamiętać, że w przypadku znaku towarowego słownego zmiana szaty graficznej marki przebiega zdecydowanie szybciej i nie generuje dodatkowych kosztów. W końcu nazwa większości firm przez lata pozostaje taka sama, podczas gdy logo o wiele częściej ulega zmianom. Wybierając znak słowy, nie trzeba ponawiać rejestracji, gdy poprzednie oznaczenie graficzne okaże się przestarzałe i będzie wymagało odnowy (a jak wiadomo, w dobie intensywnego rozwoju technologicznego, może okazać się to konieczne nawet co kilka lat).

Minusem takiej formy ochrony jest fakt, iż inny podmiot może mieć zupełnie inaczej brzmiącą nazwę, ale jednocześnie wykorzystywać taką samą lub podobną szatę graficzną. Poza tym rejestracja znaku towarowego słownego nie jest możliwa w przypadku określeń, które mają charakter ogólnoinformacyjny, więc nie każdy będzie mógł z niej skorzystać.

Znak towarowy słowno-graficzny – wybór na taką formę zabezpieczenia pada wówczas, gdy mamy do czynienia z oryginalnym, wyjątkowym logo firmy. W wyniku ochrony znaku słowno-graficznego inne podmioty nie mają prawa stosować m.in. grafik, etykiet, czy szyldów zbliżonych do niego pod kątem wizualnym. Rejestracja znaku słowno-graficznego uniemożliwia więc dezorientowanie i oszukiwanie klientów poprzez podszywanie się pod inną, popularną markę.

Skorzystaj z tego rozwiązania, jeżeli chcesz:
 • zarejestrować wyłącznie logo, ponieważ Twoja nazwa jest ogólnoinformacyjna,
 • uniemożliwić innym firmom korzystanie z podobnej szaty graficznej.

Minusy to trudniejsza zmiana logo i rebranding, ponieważ nowa grafika będzie wymagać ponownego ubiegania się o ochronę znaku, chociaż z reguły i tak łatwiej jest zastrzec grafikę niż słowo. Oprócz tego zastrzeżenie samego oznaczenia słowno-graficznego sprawia, że trudniej jest dochodzić roszczeń od tych podmiotów, które mają inne logo, ale stosują podobne nazewnictwo czy hasła reklamowe.

Co wybrać? Gdy zależy Ci na całkowitej ochronie marki, najlepszym wyjściem będzie wybór obu rozwiązań. Każde z nich ma swoje zalety, a przy tym narzuca pewne ograniczenia. Dlatego połączenie obu form – znaku towarowego słownego i słowno-graficznego – sprawi, że Twoja marka będzie praktycznie nie do ruszenia niezależnie od sytuacji. Oczywiście jeżeli jednak wolisz wybrać tylko jeden rodzaj zabezpieczenia, zwróć się do naszej Kancelarii. Przeanalizujemy Twoje potrzeby, branżę i możliwości, dobierając najkorzystniejsze rozwiązanie.

Konsekwencje naruszenia znaku towarowego

Konsekwencje wykorzystywania i promowania chronionej nazwy czy logo mogą być bardzo obciążające dla naruszyciela. W grę wchodzą zarówno tzw. działania prewencyjne, czyli przykładowo żądanie wycofania i likwidacji wszystkich przedmiotów zawierających oznaczenie, jak i roszczenia sądowe, które bywają znacznie poważniejsze w skutkach.

Jednym z najczęściej występujących roszczeń jest zakaz dalszego wykorzystywania znaku. Takie działanie prawie zawsze kończy się wygraną przedsiębiorcy, który zgłosił wykroczenie. Co więcej, opłaty sądowe są w tym przypadku dość niskie, gdyż nie trzeba wykazywać szkody. Postępowanie o zakaz jest również doskonałym wstępem do kolejnych działań, czyli roszczeń finansowych.

Inną możliwością jest roszczenie o wydanie bezpodstawnie osiągniętych korzyści. Chodzi o wszystko to, co nieuczciwy przedsiębiorca zyskał poprzez używanie nazwy lub oznaczeń graficznych podobnych do zarejestrowanego znaku towarowego. Jednak o wiele częściej stosuje się tutaj opłatę licencyjną, czyli roszczenie o naprawę szkody. W końcu każdy właściciel znaku towarowego ma prawo do udzielania licencji na jego użytkowanie. W związku z tym, przedsiębiorca, którego prawa zostały w tej kwestii złamane, może wymagać wypłaty swojego wynagrodzenia lub kwoty odpowiadającej wysokości opłaty licencyjnej.

Zakres naszych usług, czyli jak możemy Ci pomóc

Zapewniamy kompleksową obsługę w dziedzinie znaków towarowych, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Z nami zarejestrujesz swoją markę, a także rozszerzysz zakres uprawnień do już chronionego znaku. Przeprowadzimy również postępowanie o jego naruszenie, efektywnie dochodząc Twoich praw na drodze sądowej.
Jak działamy:

Krok 1:

Poddajemy analizie charakter Twojego biznesu i określamy, w jakich branżach i obszarach rynkowych powinieneś zarejestrować swój znak.

Krok 2:

Wskazujemy właściwą klasę Klasyfikacji Nicejskiej.

Krok 3:

Sprawdzamy, czy Twoje oznaczenie jest unikalne i może zostać objęte ochroną.

Krok 4:

Przedstawiamy Ci realne szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jeżeli są duże, przygotowujemy i składamy go za Ciebie. Gdy jednak prognozy nie są pomyślne, dowiadujesz się o tym od razu dzięki naszemu audytowi i nie tracisz pieniędzy na urzędowe opłaty.

Nasza Kancelaria oferuje pełną obsługę przy rejestracji znaku towarowego. Szukamy jak najlepszych możliwych rozwiązań i dokładamy starań, aby doprowadzić do pozytywnego rozpatrzenia Twojego wniosku. Wyróżnia nas praktyczna, podparta doświadczeniem wiedza o prawie własności intelektualnej oraz procedurach zastrzegania marki. Wybierając Kancelarię prawną, zyskujesz gwarancję kompleksowej i profesjonalnej obsługi.

Przebieg procedury zgłoszenia i rejestracji znaku towarowego

 • Analiza zdolności rejestrowej – weryfikacja zdolności odróżniającej markę (na podstawie unijnych i polskich baz)
 • Przygotowanie dokumentacji – zgłoszenie znaku w odpowiednim urzędzie patentowym
 • Sprawdzenie wniosku przez urząd – weryfikacja, a następnie publikacja zgłoszenia (jeżeli zostanie rozpatrzone pozytywnie)
 • Okres sprzeciwowy – czas, w którym inne podmioty mają możliwość wniesienia roszczeń lub sprzeciwów wobec znaku
 • Rejestracja znaku towarowego – po odrzuceniu ewentualnych sprzeciwów, następuje rejestracja

Nasza lokalizacja