Czy mogę używać R jeśli nie mam zastrzeżonego znaku towarowego i czy coś mi za to grozi?

Logo i nazwa to nieodłączne elementy wizerunku firmy, produktu lub usługi. Decydują o ich rozpoznawalności i potencjale sprzedażowym. Jednym z elementów, które wpływają na prestiż i poziom zaufania do danego producenta, jest obecność symbolu R w nazwie lub logo. Nic dziwnego – w końcu korzystają z niego największe światowe przedsiębiorstwa, takie jak Apple, Nike, czy Coca-Cola. Kiedy umieszcza się R-kę przy oznaczeniach swojej firmy? I czy mogą grozić za to jakieś konsekwencje prawne?

R to symbol przeznaczony dla zarejestrowanych znaków towarowych

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest symbol R. Pochodzi od angielskiego słowa registered. Służy więc do oznaczania słów, grafik i innych elementów wizerunku marki, które są chronionymi znakami towarowymi. Aby zastrzec swoją nazwę lub logo, trzeba złożyć wniosek do odpowiedniego Urzędu Patentowego (polskiego bądź zagranicznego). Dopiero wtedy R-ka może (choć nie musi) być używana zgodnie z prawem.

Ochrona obowiązuje przez 10 lat. Później można ją przedłużać właściwie w nieskończoność. Cały proces jest dostępny dla właścicieli nazw i oznaczeń, które nie kolidują z tymi już zarejestrowanymi. Nazwy muszą mieć zdolność odróżniającą (pozwalają rozróżnić towar jednej firmy, od drugiej) i nie mogą być opisowe, tj. nawiązujące jednoznacznie do danej branży (jak np. „Pyszny Chleb” dla producenta pieczywa). Znak zastrzega się na wybranym terytorium – może być to wyłącznie Polska, kraje Unii Europejskiej albo inne, wybrane państwa świata.

Czy używając R-ki, łamiesz prawo?

Tak, jeżeli nie masz zarejestrowanego znaku towarowego. W takiej sytuacji jest to działanie niezgodne z prawem. W ten sposób wprowadzasz konsumentów w błąd. Oznaczenie nie powstało w celu „urozmaicania” czy upiększania nazw firm i produktów. Wręcz przeciwnie – jest jednoznacznym sygnałem dla klientów i konkurencji, że z tej nazwy czy logo może korzystać wyłącznie konkretny przedsiębiorca. Chyba że udzieli komuś licencji na wykorzystanie swojego oznaczenia.

Niektórzy właściciele firm naumyślnie łamią zasady. Wiedzą, że nie powinni używać R-ki, a mimo to widnieje ona na ich stronie internetowej, ulotkach i szyldach. Takie postępowanie można zgłosić policji – zarówno osobiście, jak i anonimowo. Wystarczy, że R-ka znajdzie się np. na oficjalnej ulotce czy fanpage’u, a służby będą mieć wystarczające dowody na to, że ktoś łamie prawo.

Co grozi za bezprawne używanie oznaczenia ®?

R-ka jest symbolem prestiżowym, dlatego wiele firm umieszcza ją przy swojej nazwie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że naraża się w ten sposób na dość poważne konsekwencje. Według artykułu 308 z ustawy Prawo własności przemysłowej grozi za to kara grzywny. Bezprawne korzystanie z symbolu ® może zgłosić np. konkurencja, dlatego zdecydowanie nie warto ryzykować.

Poza tym pamiętaj, że dopiero wtedy, gdy otrzymasz świadectwo, możesz używać R-ki. Nie w momencie, w którym złożysz wniosek i zgłosisz swój znak do weryfikacji. Poczekaj na decyzję Urzędu Patentowego. Odmowy się zdarzają, zwłaszcza w przypadku nazw. Może okazać się, że np. Twoja jest zbyt opisowa i nie zostanie objęta ochroną. Dlatego, zanim gdziekolwiek umieścisz R-kę, wstrzymaj się do momentu, w którym otrzymasz oficjalną, urzędową decyzję.

Nasza lokalizacja