Co mi daje R przy nazwie firmy? Korzyści dla e-commerce

Charakterystyczna R-ka to najpopularniejsze oznaczenie widniejące przy nazwach firm i produktów. Niektórzy błędnie odbierają je jako informację o oryginalności towaru. Inni myślą, że chodzi o prawa autorskie do słowa czy grafiki. A tak naprawdę z R mogą korzystać wyłącznie te firmy, które zarejestrowały swoją nazwę lub logo jako znak towarowy. Ze względu na dużą rozpoznawalność R-ki i związane z nią dobre skojarzenia, daje ona wiele prawnych i marketingowych korzyści. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw.

Oznaczenie R w e-commerce. Czemu powinieneś je mieć?

R-ka to obowiązkowy element w nazwie i logo największych, światowych marek. Szybko zauważysz, że wszyscy powszechnie rozpoznawalni giganci jak McDonald’s, Coca-Cola, Adidas czy Apple, używają takiego oznaczenia. Nie ma wątpliwości, że ich popularność i zasięgi są ogromne. Właśnie dlatego oznaczenie R jest postrzegane jako coś prestiżowego. Wzbudza skojarzenia z zaufaną i sprawdzoną marką.

R w kółku to skrót od angielskiego słowa registered (zarejestrowany). Każda firma, która zastrzegła swój znak towarowy na terenie Polski, Unii Europejskiej lub w wybranych krajach świata może (ale nie musi) umieścić go przy swojej nazwie lub logo. Z perspektywy marketingowej, obecność tego symbolu przy nazwie Twojej firmy wyróżni ją na tle pozostałych. Niektórzy uważają, że każda rzecz z nazwą z symbolem R reprezentuje lepszą jakość. Poza większym uznaniem i zaufaniem ze strony klientów wiąże się z tym jeszcze wiele innych korzyści.

Zabezpiecz się przed kradzieżą marki

Po pierwsze, gdy zastrzeżesz znak towarowy, uchronisz go przed wykorzystywaniem przez nieuczciwą konkurencję. Nikt nie będzie używać go bez konsekwencji w reklamach, np. Google ADS i na różnych portalach typu Facebook. Nawet jeżeli inna firma zastosuje tylko podobne, a nie identyczne słowo czy oznaczenie, możesz jej tego zakazać. Logo lub nazwa staną się Twoją pełnoprawną, zabezpieczoną własnością. Bez rejestracji konkurencja może wprowadzać konsumentów w błąd, podszywać się pod Twoją firmę i bez większych ograniczeń wykorzystywać Twoje pomysły.

Po drugie nikt nie będzie mógł ukraść Twojej marki. Jeżeli nie zarejestrujesz swojego znaku, ktoś może Cię wyprzedzić. W efekcie utracisz prawo do korzystania z własnego logo lub nazwy. W Urzędzie Patentowym liczy się zasada pierwszeństwa. Dlatego nie warto ryzykować utratą budowanego latami wizerunku przez takie niedopatrzenie. Rejestracji dokonuje się tylko raz na 10 lat, a później można przedłużać ją w nieskończoność. Pamiętaj – przezorny zawsze ubezpieczony.

Co grozi za bezprawne używanie tego symbolu?

Wszystkie wymienione powyżej korzyści sprawiają, że R-ka jest chętnie umieszczana przy nazwach mniejszych i większych firm. Niestety zdarza się, że bezprawnie. Prawo do używania R-ki mają wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali swój znak towarowy. Można zastrzec zarówno słowo, jak i grafikę (logo), a nawet każdy tych elementów. W tym celu należy zgłosić je we właściwym Urzędzie Patentowym – polskim lub zagranicznym.

Jeżeli tak nie jest i ktoś używa R przy niezastrzeżonym znaku, grozi mu kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Takie zachowanie jest niezgodne z prawem i uznawane za wprowadzanie klientów w błąd. Poza tym naraża przedsiębiorcę na zgłoszenie popełnienia przestępstwa przez czujną konkurencję. Zdecydowanie nie warto ryzykować!

Nasza lokalizacja